Få ut mer av din mätutrustning och förbered dig inför vintersäsongen med ClimaChecks höstkampanj!

By |Published On: 2025-10-10|

Under året har vi sett flera projekt (Max Hamburgare & Spacergy och Vasakronan är två tydliga exempel), som visat på värdet man får när man analyserar prestanda med ClimaCheck, och agerar på informationen man får. Så detta är en chans för dig, oavsett om du redan har en ClimaCheck onsite eller jobbar med ClimaCheck online så finns det en kampanj för dig.

Om du har några frågor eller vill ta del av någon kampanj tveka inte att kontakta oss eller din ClimaCheck representant direkt.

Nedan har du alla flera alla erbjudanden i vår höstkampanj, så passa på att begära ut din offert under oktober månad, så får du extra rabatt då dessa priser sätts på den nuvarande prislistan, som uppdateras första november.

  1. Paketpris på ClimaCheck onsite

Köper du en ny ClimaCheck onsite under hösten så får du självklart kombinera denna med våra övriga kampanjer. Vi bjuder också på konfigurationen av ClimaCheck online så du kan samla och analysera alla dina mätningar i molnet.

  1. Uppgradering till version 6.2 + PaProIII

Utvecklingen går snabbt och vi utvecklar ständigt ClimaCheck onsite och ClimaCheck online. Alla med ett aktivt supportavtal har chansen att uppgradera från version 4 och 5 till den senaste ClimaCheck onsite mjukvaran (version 6.2) till ett reducerat pris.

  • Versionen 6.2 innehåller nya funktioner för att underlätta analys och optimering samt förbättrad prestanda.

Notera; för version 6 eller senare krävs en PaProIII. Har du en äldre modell likt PaProII (end of life 2017) har vi ett inbyteserbjudande.

  1. Uppgraderingskit för komplexa system

Idag stödjer ClimaCheck metoden miljontals systemkonfigurationer, allt ifrån enkla luftkonditioneringssystem, villavärmepumpar, större kylmaskiner/värmepumpar, CO₂-system till komplexa industrianläggningar.

Du kan enkelt öka kapaciteten på din ClimaCheck onsite genom att addera några extra givare. Därför erbjuder vi ett uppgraderingskit, anpassat för tvåkrets-system, booster CO₂ med mera.

Kontakta oss för att se vilket paket som passar dig bäst.

  1. Förbered dig på vintern med en prestandagenomgång av ditt system

Sommaren är slut, hösten är här och värmepumpar börjar så sakteliga startas i många fastigheter för att hålla temperaturen uppe. För att få en säker drift och minskad risk för dyra driftstopp erbjuder vi en genomgång av din kylmaskins- eller värmepumpsanläggning.

Oavsett om du äger anläggningen eller ska göra en snabb mätning på den erbjuder vi nu en snabb analys och genomgång av mätningen.

  1. Uppgradera ditt abonnemang och få upp till 12 månaders extra support utan kostnad

Visste du att den support, de rapporter och utbildning vi erbjuder, går att inkludera i vårt månadsabonnemang. Oavsett om du uppgraderar från grundabonnemanget Essential till Extended eller Enterprise.

Om du uppgraderar ditt abonnemang får du ett år, plus att den återstående tiden uppgraderas till den högre nivån. Nedan kan du se vad dom olika innehåller.

 

  1. Nyinstallation: Extended till priset av Essentials

Passa på att koppla upp nya/fler anläggningar, vid köp av ClimaCheck online får du en kostnadsfri uppgradering av ditt abonnemang till Extended (från Essentials) och till Enterprise (från Extended). Detta ger dig direkt access till ClimaChecks support, rapporter och träning.

  1. Höststädning

Vi hjälper dig att städa bland dina uppkopplade system! Baserat på ditt behov så går vi igenom konfiguration av tidiga varningar, energisignaturer och dashboards. Har du nya kollegor? Inga problem, vi sätter upp konton åt dem också. Allt för att förbereda dig på kommande säsong och säkerställa att alla nya kollegor har access.

Prisändring 2025

Kampanjpriserna gäller till och med december 2025.

Från och med den första november kommer vi göra en prisuppdatering då vi har ökade kostnader på hårdvara och tjänster, denna ökning är mellan 10-15%. De offerter som efterfrågas fram till första november baseras på den nuvarande prislistan.

Tveka inte att höra av dig till oss om du vill komma igång, priser fås direkt av ClimaCheck eller din ClimaCheck representant.

Share this story!

Do you want news and upcoming events from ClimaCheck?

Fill out your information here.

More news

  • Få ut mer av din mätutrustning och förbered dig inför vintersäsongen med ClimaChecks höstkampanj!

    Under året har vi sett flera projekt (Max Hamburgare & Spacergy och Vasakronan är två tydliga ...

  • Important information from ClimaCheck: changes to early warnings via SMS

    For almost 20 years, chillers and heat pumps have been connected to ClimaCheck online. Today ...

  • Viktig information från ClimaCheck; förändringar kring tidiga varningar via SMS

    I snart 20 år har kylmaskiner och värmepumpar kopplats upp till ClimaCheck online. Idag är ...

Talk to a ClimaCheck specialist

Our proven solution increase energy efficiency by 10-30% and reduce maintenance costs in any air conditioning, refrigeration or heat pump system!